3 min21 lutego 2022

Andrzej Tomaszek o rekrutacji spawaczy w Covebo

Jak wygląda praca spawacza w Covebo? Jak przebiega rekrutacja i kto może zostać spawaczem? Na najczęściej zadawane pytania odpowiada Andrzej Tomaszek, Technical Recruitment Manager Covebo.

Wiktoria Kuźniak: Na samym początku powiedz nam coś o sobie. Od jak dawna jesteś w Covebo i zajmujesz się rekrutacją na stanowiska techniczne?

Andrzej Tomaszek: W Covebo pracuję od października 2014 roku. Rekrutacją na stanowiska techniczne zajmowałem się przez prawie 7 lat. Obecnie czuwam nad pracą działów, które zajmują się prowadzeniem tych rekrutacji. Pracuję również nad szeroko rozumianym rozwojem tych działów tak, by wyprzedzić standardy panujące obecnie na rynku.

Jak wygląda rekrutacja spawaczy? Jakie wymagania należy spełnić?

Główną rolę odgrywają umiejętności oraz doświadczenie kandydata, to jest zdecydowanie kluczowa kwestia w procesie rekrutacji. Ważna w całym procesie jest rola rekrutera, który poprzez przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu jest w stanie dopasować umiejętności kandydata do wymagań firmy.

Często dodatkowym kryterium, które musi spełniać kandydat to znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym oraz posiadanie prawa jazdy kategorii B. W przypadku rekrutacji spawaczy warto jeszcze wspomnieć o uprawnieniach spawalniczych. Duża część naszych klientów nie wymaga aktualnych uprawnień, co zdecydowanie ułatwia przejście procesu rekrutacji.

A sama rekrutacja? Przedstawisz nam jej etapy?

Sam proces rekrutacji zdaje się dość złożony, ponieważ uczestniczą w nim aż 4 podmioty. W naszym przypadku to: spawacz, biuro Covebo w Polsce, biuro Covebo w Holandii oraz klient docelowy, czyli firma, w której kandydat będzie pracował. Mimo pozornej złożoności tej ścieżki sam proces rekrutacji i obiegu dokumentu przebiega dosyć sprawnie i najczęściej jesteśmy w stanie go zakończyć w ciągu 72 godzin, począwszy od pierwszego kontaktu z kandydatem.

Czy możesz powiedzieć coś o możliwości odbycia treningu przed rozpoczęciem pracy spawacza?

W przypadku gdy spawacz wyszedł z wprawy i chciałby odświeżyć swoje umiejętności w spawaniu określoną metodą konkretnego materiału, ma możliwość przed podjęciem pracy odbyć trening w naszym centrum szkoleniowym na terenie Holandii pod okiem wykwalifikowanego spawalnika. Spawacz wychodzi stamtąd wzbogacony o odpowiednie umiejętności oraz większą pewność siebie przy podjęciu pracy na nowym zakładzie.

Covebo oferuje więc pełne wsparcie zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i w jej trakcie. À propos samej pracy… Jakie oferty mamy dla naszych kandydatów? Gdzie spawacz może pracować w Holandii?

Oferty są bardzo różnorodne. Posiadamy wakaty dla spawaczy MIG/MAG zarówno przy spawaniu małogabarytowych elementów, jak i dużych konstrukcji do różnych przemysłów, mamy również wakaty dla spawaczy 136 przy konstrukcjach przeznaczonych do przemysłu offshore. Dla spawaczy TIG mamy oferty zarówno przy prostych pracach polegających na spawaniu blach w podstawowych pozycjach, jak i bardziej wymagające prace przy maszynach lub zbiornikach przeznaczonych głównie do przemysłu spożywczego.

Czyli warto wyjechać do Holandii, będąc spawaczem?

Rynek spawalniczy w Holandii cały czas jest bardzo żywy. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie w tym zawodzie, zwiększa się również wachlarz naszych klientów. Holandia niezmiennie pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów, jeżeli chodzi o migrację zarobkową. Jeżeli chodzi o naszą agencję, prócz wynagrodzenia, pracownicy cenią sobie najczęściej stabilność zatrudnienia oraz standardy mieszkaniowe oferowane przez nas.

A jeśli ktoś chce zostać spawaczem? Co powinien zrobić? Jak się przygotować? Masz jakieś rady dla początkujących spawaczy?

Taka osoba powinna odpowiednio dobrać ścieżkę edukacji pod ten kierunek, natomiast osoby chcące się przebranżowić powinny skorzystać z dostępnych kursów, które kończą się egzaminem i uzyskaniem uprawnień spawalniczych. Na rynku pracy zapotrzebowanie na takich pracowników jest spore. Trzeba mieć na uwadze to, że brak doświadczenia wpływa na wynagrodzenie oraz mniejszą liczbę ofert pracy, na które można aplikować, natomiast mając 2-3 lata doświadczenia, praca w tym zawodzie zaczyna często otwierać przed pracownikiem ciekawe perspektywy.

Chcesz zostać spawaczem? Sprawdź nasze oferty lub skorzystaj z formularza otwartej aplikacji, aby rozpocząć pracę w Covebo.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Jak kreować markę osobistą w pracy?

3 min13 czerwca 2022

Projekt Ingram w Holandii. Dlaczego warto?

4 min15 października 2021