3 min22 lipca 2022

Asertywność w pracy

Asertywność, choć często mylona ze stanowczym uporem, to jedna z cech, które bardzo pomagają w pracy i w życiu. To jednak nie tylko umiejętność mówienia „nie”. Czym jest asertywność w pracy? Dlaczego jest tak ważna?

Czym jest asertywność?

Asertywność to umiejętność jasnego wyrażania swoich opinii i poglądów, szanując przy tym zdanie innych. Wydaje się, że jej brak oraz ogólne problemy z odmową mogą wynikać z zaniżonej samooceny. Może być także niewiara we własne siły i możliwości czy niewystarczających kompetencji – to wszystko sprawia, że niejako jesteśmy zmuszeni przyznawać komuś innemu rację. Przede wszystkim warto wspomnieć, że asertywności można się nauczyć, choć niewątpliwie z upływem czasu jest to coraz trudniejsze. Do dyspozycji mamy wówczas niezliczoną liczbę kursów on-line czy książek. Co istotne, ludzie odnoszący sukcesy w życiu zawodowym, potrafią odmówić, robiąc to w sposób spokojny, nienapastliwy, nie urażając tym samym drugiej osoby. Bezsprzecznie należy żyć w zgodzie z samym sobą, nie wstydzić własnych potrzeb, mając natomiast również na uwadze zdanie innych.

Kto powinien być asertywny? Asertywność w pracy

Praca w Holandii to dla wielu nowe wyzwanie, możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia za granicą czy okazja do atrakcyjnych zarobków. Asertywność sprawia, że możemy realizować swoje postanowienia i rozwijać potencjał. Bez wątpienia cecha ta jest wizytówką kierowników, dyrektorów, menedżerów oraz innych osób piastujących stanowiska zarządcze, ale także wysoce pożądana w zawodach, które opierają się na sprzedaży i negocjacjach. Asertywni ludzi także w życiu prywatnym potrafią wyznaczać granice, których nie należy przekraczać. Nadmierne poświęcanie się dla dobra drugiej osoby, choć wydaje się szlachetne i godne pochwały, sprawia, że relacja staje się toksyczna – pojawia się uzależnienie i brak szacunku.

Asertywność w pracy

Dlaczego asertywność jest tak ważna w pracy? Otóż przede wszystkim osoba asertywna nie narusza granic innych osób, respektuje je, nie pozwalając przy tym na przekraczanie swoich. To pozwala na harmonijną pracę całego zespołu, w którym każdy zna swoje prawa, ale wie też, jakie zachowania będą uważane za niedopuszczalne. Asertywność to nie tylko umiejętność odrzucenia czyjegoś pomysłu, powiedzenia „nie”, niezgodzenia się z czymś, ale także przyjmowania krytyki, bez okazywania negatywnych emocji. Czasem, szczególnie na początku zatrudnienia, chęć odmowy może wydawać się szczególnie trudna, bowiem z jednej strony chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, a jednocześnie nie popadać w niełaskę. Z pewnością należy wyznaczać granice w sposób uprzejmy i życzliwy, odpowiednio motywując swoje stanowisko.

Przyjmowanie pochwał

Otrzymywanie komplementów niewątpliwie wpływa na nasze dobre samopoczucie i daje dodatkową satysfakcję z wykonywanej pracy. Nie każdy jednak potrafi je przyjmować, niektórzy czują się niezręcznie i nie wiedzą, jak się przy tym zachować. Asertywne osoby umieją przyjmować pochwały, co wynika z wiary w siebie i przekonania, że wiele rzeczy potrafią dobrze zrobić samemu – tym samym komplementy są naturalną konsekwencją ich działań.

Asertywność w pracy i w życiu. Przykłady asertywnych zachowań

Jak radzić sobie, gdy chcemy komuś odmówić? Jak wybrnąć z sytuacji, w której planujemy powiedzieć „nie”, nie urażając przy tym uczuć rozmówcy? Oto przykłady:

  • Jeżeli z czymś się nie zgadzasz, podaj konkretne i rzeczowe argumenty. W przypadku gdy rozmówca nadal stara się przekonać Cię do swoich racji – powtarzaj je do skutku.
  • Pokaż, że szanujesz zdanie i opinie drugiej osoby. Pomocne będą zatem takie zwroty jak „szanuję Twoje zdanie, natomiast moje jest inne” czy „tak ja to widzę, a czy poznam Twoje stanowisko na ten temat?”.
  • Z pewnością nerwy nigdy nie są dobrym doradcą. Jeśli rozmówca jest wobec nas agresywny, nie potrafi nad sobą zapanować, to prosimy, aby przestał to robić. Kolejnym krokiem jest informacja, jak przez to się czujemy i jak to to na nas wpływa, następnie przekazujemy, że odejdziemy i skończymy konwersację, jeżeli się to nie zmieni. Gdy nie przynosi to efektów, oczywiście dotrzymujemy słowa i odchodzimy.

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024