Ciekawostki o automotive

Covebo już od kilku lat oferuje pracę w Holandii dla specjalistów branży samochodowej. Jednak od czego to wszystko się zaczęło?

Pojazdy spalinowe towarzyszą nam w codziennym życiu od nieco ponad stulecia. W tym czasie motoryzacja rozwinęła się w niesamowitym tempie. Rozkwit technologii sprzyjał ciągłemu pojawianiu się nowinek – to przełożyło się na powstanie historii, która zaskakuje bogactwem i zachęca to zgłębienia szczegółów tych fascynujących wydarzeń.

Historia motoryzacji – skarbnica ciekawostek

Przełomowym momentem dla motoryzacji było powstanie pierwszego pełnoprawnego pojazdu. Benz Patent-Motorwagen Nummer 1 został stworzony przez Carla Benza i był samochodem napędzanym czterosuwowym silnikiem spalinowym. Pojazd osiągał maksymalną prędkość 16km/h i od 1886 roku zaczął być produkowany seryjnie.

Kilkadziesiąt lat później na rynek trafił pierwszy seryjny turbodoładowany samochód osobowy - BMW 2002 Turbo. Był to prawdziwy przełom, który miał ogromny wpływ na podniesienie osiągów i żywotności silnika.

Kolejnym znamiennym momentem w historii motoryzacji było pojawienie się systemu antyblokującego, powszechnie znanego jako ABS. To wydarzenie z 1984 roku na zawsze zwiększyło bezpieczeństwo na drogach i przetarło szlak dla zaawansowanych technologii, takich, jak chociażby ESP (stabilizacja toru jazdy), czy ICC (zachowanie bezpiecznego odstępu).

Zwrócenie uwagi na konieczność wzrostu bezpieczeństwa poskutkowało pojawieniem się ułatwienia dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – sygnalizatora świetlnego. Po raz pierwszy kierowcy mogli skorzystać z jego dobrodziejstw w 1914 roku, jeśli tylko podróżowali przez Cleveland w stanie Ohio.

Produkcja i eksploatacja pojazdów – interesujące fakty

Historia motoryzacji tworzy się każdego dnia. Nieustający na całym globie ruch drogowy sprawia, że wciąż pojawiają się nowe rekordy. Przykład? Najdłuższy korek w ruchu drogowym zanotowano w 1980 roku, na trasie pomiędzy Paryżem a Lyonem - miał on niemal 180 km długości. A jeśli już o kilometrach mowa, to warto przytoczyć kolejny zaskakujący fakt. Największy przebieg samochodu w ciągu życia zarejestrowano ze wskaźnikiem 4 586 063 tysiące kilometrów!

Kolejne rekordy także zdumiewają liczbami. Na liście najlepiej sprzedających się samochodów wszech czasów pierwsze miejsce zajmuje Toyota Corolla z wynikiem 32 milionów egzemplarzy. Dla porównania, w 2020 roku na całym świecie wyprodukowano 77,9 miliona pojazdów samochodowych!

Pozostając w temacie marek, ż 80% samochodów zarejestrowanych w Albanii, to samochody marki Mercedes. Dotyczy to zarówno aut osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych. Liczby zaskakują także, gdy porównamy marki premium z tymi, które są w zasięgu przeciętnego użytkownika. Ferrari jest w stanie wyprodukować najwyżej 14 samochodów dziennie, zaś Toyota każdego dnia wytwarza 13 tysięcy egzemplarzy.

Motoryzacja to nie tylko technologia

Nowe technologie, ułatwienia dla użytkowników, bezpieczeństwo – automotive pozornie może wydawać się branżą, jak każda inna. Jednak z całym przekonaniem można stwierdzić, że za niesamowitym rozwojem motoryzacji stoi nie tylko wiedza i chęć poszerzania horyzontów, lecz przede wszystkim pasja. Twórcy, tacy jak na przykład Enzo Ferrari, poświęcali całe swoje życie na rzecz samochodów. Zamiłowanie do motoryzacji nie charakteryzuje jednak tylko postaci historycznych – ogromną pasję posiadają również mechanicy samochodowi, lakiernicy czy blacharze.

Jesteś jednym z nich? Chcesz podjąć pracę w Holandii?

Sprawdź koniecznie nasze oferty pracy w technice – czekamy na CV specjalistów automotive!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Oferty pracy w Holandii w branży automotive

5 min22 kwietnia 2024

Praca dla spawacza w Holandii – poznaj nasze oferty!

2 min12 kwietnia 2024

Dzień Króla w Holandii

2 min7 kwietnia 2024