4 min29 czerwca 2021

Jak wynająć mieszkanie w Holandii?

Zdecydowałeś się na wyjazd do pracy w Holandii, ale cenisz sobie własną przestrzeń i nie chcesz mieszkać z nieznajomymi na mieszkaniu agencyjnym? Zastanawiasz się jak wynająć mieszkanie w Holandii? W tekście poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Mając własne mieszkanie, także możesz pracować w Covebo! Sprawdź artykuł -> Praca w Holandii z własnym zakwaterowaniem.

Gdzie szukać mieszkania w Holandii?

Poszukiwania mieszkania w Holandii, nie różnią się zbytnio od poszukiwań mieszkania na wynajem w Polsce. Docelowe lokum wynająć można bezpośrednio od właściciela lub przez agencję nieruchomości. Najpopularniejszymi sposobami na szukanie mieszkania w Holandii na wynajem, są portale z ogłoszeniami, holenderskie strony z nieruchomościami oraz social media.

Portale z ogłoszeniami

Polski olx ma swój odpowiednik w holenderskiej stronie https://www.marktplaats.nl/, znajdziesz tam nie tylko ogrom przedmiotów na sprzedaż, ale również oferty pokoi i mieszkań na wynajem w Holandii.

Innym znanym portalem z ogłoszeniami, na którym można szukać ofert mieszkań na wynajem w Holandii, jest www.ogloszenia.niedziela.nl lub http://www.poloniusz.pl/. Portale te poza gamą ogłoszeń dot. nieruchomości pozwalają znaleźć ciekawe oferty pracy.

Holenderskie strony z nieruchomościami

Jeśli wolisz korzystać ze stron dedykowanych, to polecamy:

Określasz jaką nieruchomością jesteś zainteresowany. Czy wolisz kupno, czy wynajem mieszkania w Holandii. Zakres cenowy oraz lokalizację.

Istnieją również polskie strony pomocne przy szukaniu mieszkania w Holandii:

Jeśli jesteś już zameldowany w Holandii, ale szukasz nowego mieszkania polecamy, stronę: https://www.klikvoorwonen.nl/. Korporacja mieszkaniowa (wooncorporatie) oferuje tańsze mieszkania komunalne tzw. sociale huurwoningen. Więcej informacji znajdziesz na ich stronie.

Social-media

W przypadku social mediów możesz skorzystać z grup poświęconych wynajmowi mieszkań w Holandii lub napisać post ogólny z informacją, że poszukujesz mieszkania. Może znajomy wyjechał za granicę i będzie mógł pomóc Ci wynająć mieszkanie w Holandii? Przykładowo, na Facebooku możesz znaleźć wiele polskojęzycznych grup poświęconych właśnie tematyce wynajmu, np.:

 • Mieszkania w Holandii Huisvesting.nl
 • Holandia Mieszkania - Usługi maklerskie - Wynajem nieruchomości
 • Nieruchomości-Holandia

praca-w-holandii-jak-znalezc-mieszkanie-w-holandii

Jak wynająć mieszkanie w Holandii? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli znalazłeś już ciekawą ofertę pracy i zastanawiasz się, gdzie wynająć mieszkanie w Holandii, to podpowiadamy – jak najbliżej miejsca pracy. Dzięki temu unikniesz stania w korkach i będziesz bardziej dyspozycyjny, co jest plusem w oczach pracodawcy.

Dodatkowo, po wybraniu oferty i umówieniu się na spotkanie warto zrobić listę rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy na wynajem mieszkania w Holandii i warto zadać kilka pytań:

 • Czy stan wizualny mieszkania zgadza się z tym co było na zdjęciach,
 • Czy jest możliwość meldunku,
 • Jak daleko do najbliższego sklepu, przystanku, lekarza (ew. szkoły, przedszkola) oraz czy w pobliżu nie ma “rozpraszaczy” typu dyskoteka, tory kolejowe,
 • Czy masz miejsce postojowe na samochód lub miejsce na rower,
 • Jakie meble i sprzęty AGD/ RTV dostępne na mieszkaniu są sprawne,
 • Czy właściciel pozwala na trzymanie zwierząt lub przyjmowanie gości,
 • Jakie opłaty zawiera czynsz.

Mieszkanie do wynajęcia w Holandii. Umowa najmu i dokumenty

Jeśli wynajmujesz mieszkanie w Holandii od agencji nieruchomości, pamiętaj, by najpierw sprawdzić jej opinie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy w dokumentach są poniższe informacje:

 • Dane wynajmującego (imię i nazwisko, ew. dokładne dane dot. agencji w tym numer licencji),
 • Adres i skrupulatny opis obecnego stanu lokalu,
 • Dokładne wyliczenia, co do czynszu i innych opłat oraz terminy wpłat,
 • Data rozpoczęcia i zakończenia okresu wynajmu oraz zasady wypowiedzenia umowy najmu,
 • Warunki utrzymania lokalu – kto opłaca ewentualne remonty czy naprawy oraz regulamin korzystania z lokalu.

Najpotrzebniejszym dokumentem jest oczywiście dowód osobisty – dane wynajmującego również muszą znaleźć się na umowie. Ponadto agent nieruchomości może poprosić również o umowę o pracę oraz zaświadczenie o dochodach od pracodawcy.

Mieszkanie w Holandii – ceny. Ile kosztuje wynajem mieszkania w Holandii?

Ile kosztuje mieszkanie w Holandii? Ceny wynajmu różnią się względem metrażu i zawartych w nich innych opłat, związanych z korzystaniem z lokalu. Koszt to kwota od ok. 600/700 euro/msc czynszu plus jednorazowa kaucja (zwykle w wysokości 1 lub 2 czynszów). Dodatkowo opłaty za media według zużycia oraz wywóz śmieci. Tu kwoty różnią się w zależności od gminy, w jakiej mieszkanie jest zlokalizowane.

Wiesz już jak szukać mieszkania i jakie koszty się z tym wiążą. Jeśli zdecydowałeś się na własne mieszkanie i szukasz pracy lub myślisz nad zmianą - skontaktuj się z rekruterami Covebo i zapytaj o aktualne oferty z własnym zakwaterowaniem!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024