4 min28 czerwca 2022

Jak znaleźć motywację do pracy?

Mówi się, że „jeśli kochasz to, co robisz, nie przepracujesz ani jednego dnia”, jednakże co w przypadku, kiedy sama sympatia do obowiązków czy miejsca pracy nie wystarcza? Motywacja do pracy nie tylko powinna zachęcać nas do działania, ale przede wszystkim pobudzać chęć rozwoju. Jak znaleźć motywację do pracy i nie stracić zapału – dowiesz się dalej.  

Co daje motywację do pracy i działania?  

Na każdego różne czynniki motywacyjne działają bardziej lub mniej. Motywacja do pracy to kwestia indywidualna, najogólniej jednak buduje w nas chęć do działania i wewnętrzną siłę do pracy.  

Finanse a motywacja do pracy

Bez zbędnych ogródek, finanse są najbardziej motywującym czynnikiem do pracy i działania. Szczególnie jeśli wysokość pensji czy premii warta jest wkładu, jaki pracownik musi włożyć, by osiągnąć zamierzony wynik.  

Tytuł i prestiż 

Zajmowane stanowisko lub awans, za wkład włożony w pracę, jest kolejnym czynnikiem wpływającym na motywację do pracy. Szacunek otoczenia, dla wielu osób, jest nawet ważniejszy niż premia finansowa.  

Niezależność  

Stabilność zatrudnienia daje poczucie niezależności, która motywuje do pracy szczególnie młode osoby. Swoboda życia „na własną rękę” umożliwia stworzenie własnej rodziny, co motywuje do pracy. 

Rozwój osobisty i zawodowy  

Przez możliwość rozwoju zawodowego i podejmowanie opłacanych przez pracodawcę szkoleń czy kursów, umacnia się motywacja do pracy. Każdy zdobyty certyfikat umacnia stanowisko pracownika w firmie, co może równać się z awansem i rozwojem osobistym. Jednocześnie stabilizuję niezależność.   

Dlaczego motywacja do pracy jest tak ważna?  

Dobrze zmotywowany zespół nie rozgląda się za nowym pracodawcą. Dodatkowo dobra motywacja do pracy rzeczywiście zwiększa efektywność pracowników. Jeśli zespół czuje się w firmie doceniony to i sama współpraca działu wypada znacznie lepiej i przynosi firmie większe zyski lub pozwala na utrzymanie wyników na tym samym, wysokim poziomie dłuższy czas.  

Jak motywować pracowników do pracy?  

Jeśli jesteś pracodawcą i zastanawiasz się nad motywacją swojego zespołu, to przede wszystkim wysłuchaj ich potrzeb. Nie dla każdego motywacja do pracy znaczy to samo, czyli np. pieniądze. Dla niektórych ważniejsze mogą być benefity pozapłacowe lub krótszy tydzień pracy. By pracownicy czuli się dobrze w miejscu wykonywania swoich obowiązków, muszą czuć się zaopiekowani, dlatego tak ważna jest umiejętność słuchania i rozmowy wśród przełożonych. Na podstawie takich rozmów, znajomości wszystkich działów w firmie warto wyciągnąć wnioski, co najlepiej podziała na mój zespół i jakie rozwiązanie będzie najbardziej efektywne pod względem biznesowym. Dlatego nie wystarczy zapytać pracownika „co cię motywuje do pracy”, bo odpowiedzią będą zwykle finanse, a po prostu znać swoich pracowników i z każdej rozmowy wyciągać wnioski na przyszłość.  

Jak znaleźć motywację do pracy? Kilka sposobów  

Szukanie motywacji wewnątrz siebie często też staje się nie lada wyzwaniem. Należy zastanowić się na tym, co mnie motywuje do pracy, a potem zacząć działać według tego schematu i trzymać się postanowień. Można przeczytać na ten temat wiele poradników, ale poniżej przedstawiamy kilka pomysłów w skrócie.  

Cel i realizacja 

Najprostszym sposobem do odnalezienia wewnętrznej motywacji jest postawienie przed sobą konkretnego, mierzalnego i określonego w czasie celu. Motywacja do pracy powinna odzwierciedlać konkretne działania, a rzeczywiste rezultaty wpływają na to najlepiej.  

Planowanie działań 

W nawiązaniu do powyższego punktu, realizacja większego celu krok po kroku daje lepsze efekty niż osiągnięcie go od razu. Planując swoje działania krok po kroku, raz za razem dostrzegamy konkretne wyniki, które nas do niego przybliżają. Małe zwycięstwa również powinno się nagradzać, a dzięki temu motywacja do pracy pozostaje dłużej na tym samym poziomie.  

Otoczenie i relacje 

Dobre stosunki ze współpracownikami i wzajemna motywacja również umacnia naszą chęć do działania. Zastanów się, czy zespół, w którym pracujesz, wspiera się wzajemnie i rzeczywiście czujesz się w nim dobrze. Jeśli tak, to motywacja do pracy buduje się sama.   

Jak nie stracić motywacji do pracy?  

By motywacja nas nie opuszczała, warto stosować powyższe rady w codziennej pracy. Dodatkowo warto rozważyć również zapoznanie się z biografią osoby, która jest dla nas wzorem lub po prostu inspiruje nas do działania.  

Utrata motywacji mimo osiągania wysokich wyników, niestety, ale staje się codziennością. Szczególnie jeśli wiemy, że osiągnęliśmy dużo w obecnym miejscu pracy i zmagamy się z myślą o jej zmianie. Czasem, by utrzymać motywację do pracy, należy podjąć radykalne działania i znaleźć dla siebie nowe miejsce.  

Warto wtedy rozważyć całkowitą zmianę środowiska pracy. Z pomocą przychodzą agencje pracy oferujące wyjazdy za granicę, np.  pracę w Holandii. Warto w tym wypadku rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli lista wskaże więcej „za” skontaktuj się z naszymi rekruterami i oczyść głowę w nowym miejscu pracy. Nie wiesz, co wybrać? Możesz skorzystać z formularza otwartej aplikacji. 

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024