4 min3 października 2022

Metody spawania - MAG, MIG, TIG, MMA i inne

Do spawania poszczególnych elementów najlepiej wybrać tą najbardziej właściwą metodę. MAG, MIG, TIG, MMA, a może zautomatyzowane spawanie wykonywane przez roboty? Która metoda jest najlepsza? Wszystko zależy od tego, co chcemy zespawać. W naszym artykule przedstawimy popularne metody spawania krok po kroku.

Jakie są metody spawania? 

Wśród najbardziej popularnych sposobów spawania, wyróżniamy MIG, MAG oraz TIG – inaczej jest to spawanie elektryczne. Oprócz wyżej wymienionych metod wyróżniamy także MMA – spawanie elektryczne, a także spawanie gazowe, termitowe oraz laserowe. Warto pamiętać, aby przy spawaniu zawsze korzystać z maski spawalniczej!

Agencja Zatrudnienia COVEBO posiada oferty pracy dla spawaczy MIG, MAG, TIG oraz operatorów robotów spawalniczych. Kliknij i sprawdź!

MAG, czyli Metal Active Gas

Metoda spawania MAG (Metal Active Gas) polega na spawaniu łukowym elektrodą topliwą w osłonie chemicznie aktywnych gazów lub mieszkanek gazowych. Wykorzystuje się ją do wielkogabarytowych elementów w przemysłach ciężkich, stoczniowych, a także kolejowym i motoryzacyjnym. Dzięki zastosowaniu tej metody nawet grubsze materiały zostaną ze sobą połączone w należyty sposób. Metoda MAG stosowana jest do spawania stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.

MIG - Metal Inert Gas

W niektórych zestawieniach sposobów spawania, metoda MIG oraz MAG stawiane są obok siebie, gdyż są bardzo zbliżone. Obie charakteryzują się wykorzystaniem druta spawalniczego do wytworzenia łuku elektrycznego. Różni je natomiast rodzaj zastosowanego gazu osłonowego. MIG (Metal Inert Gas) wykorzystuje gazy obojętne, jak na przykład argon, MAG gazy aktywne, np. dwutlenek węgla. Kolejną cechą wspólną tych dwóch metod jest zakres ich stosowania w poszczególnych dziedzinach przemysłu oraz to, że idealnie nadają się do produkcji seryjnej, w której ważnym elementem jest szybkość. Używana jest przy spawaniu metali nieżelaznych.

TIG - Tungsten Inert Gas

TIG (Tungsten Inert Gas) podobnie, jak metoda MIG pozwala na wykonywanie spawów w osłonie gazów obojętnych. Metodę TIG wyróżnia dokładność spawania, najlepiej stosować ją w łączeniu mniejszych elementów. Może być dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy zespawać nie tylko metal, ale również aluminium, miedź, czy magnez. Kolejną cechą TIGa jest wysoka „czystość” spawania oraz jego jakość.

MMA tj. Manual Metal Arc

MMA, to nie tylko dziedzina sztuk walki, ale również znana metoda stosowana w spawalnictwie. Podobnie, jak w wyżej wymienionych metodach, MMA (Manual Metal Arc) stosowana jest w przemyśle stoczniowym, budowlanym, a także produkcyjnym - zależnie od wielkości elementów. Jest to bardziej uniwersalna metoda, niż MIG, MAG oraz TIG. Zaletą MMA jest możliwość zastosowania jej w trudno dostępnych miejscach oraz pod wodą. Wpływ na wybór tej metody mogą mieć także warunki atmosferyczne. Minusem tego sposobu spawania jest wydzielana ilość gazu oraz dymu spawalniczego. Stosuje się do wszystkich stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, staliwa, żeliwa i metali nieżelaznych.

Inne metody spawania

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą nie tylko jako spawacz manualny, Agencja Zatrudnienia COVEBO daje Ci możliwość bycia operatorem robotów spawalniczych. Możesz pracować jako operator lub programista - operator robotów. Metoda ta charakteryzuje się dużą automatyzacją procesów spawania. Odpowiednio zaprogramowany robot wykonuje pracę, którą w innych miejscach wykonuje człowiek. Podstawowym plusem tej metody jest mniejsze ryzyko ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowo roboty spawalnicze potrafią wykorzystywać inne metody takie, jak na przykład TIG, MIG, spawanie punktowe, laserowe, plazmowe oraz ultradźwiękowe. Minusem jest to, że czasem po pracy wykonanej przez robota wymagane są poprawki ręczne.

metody-spawania

Jak aplikować do pracy w Holandii przez Covebo?

Agencja Zatrudnienia COVEBO oferuje pracę dla spawaczy w różnych miejscach w Holandii. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami ofert, zapraszamy do zapoznania się z nimi na naszej stronie internetowej. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego oraz osobistego w biurze. W naszej puli posiadamy także oferty pracy dla spawacza od zaraz. Jeżeli potrzebujesz kilka tygodni na przygotowanie się do wyjazdu, również z chęcią pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedniej oferty.

Oferty pracy dla spawaczy różnych metod

Chcąc pracować jako spawacz w Holandii przez COVEBO możesz liczyć na zarobki w przedziale 500€ - 640€ netto za 40-godzinny tydzień pracy. Konkretna stawka uzależniona jest od metody spawania, wielkości elementów oraz rodzaju spawanego materiału, a także doświadczenia kandydata.

Oferty dla spawaczy MIG i MAG kształtują się w przedziale 500€ - 580€ netto/40 godzin, dla bardziej doświadczonych nawet do 640€. TIGowcy mogą liczyć na zarobki 540€ - 600€ netto tygodniowo, natomiast operatorzy robotów spawalniczych - 480€ - 540€

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024