Na jakie choroby narażony jest spawacz? Jak spawacz powinien dbać o zdrowie?

Procesy spawalnicze powodują szereg czynników, negatywnie wpływających na pracowników i otoczenie. Obecna technologia wciąż dąży do poprawy tego stanu, mimo to, warto być świadomym, na jakie choroby narażony jest spawacz, a także jak spawacz powinien dbać o zdrowie. Zebraliśmy na ten temat trochę informacji i dzielimy się nimi poniżej.

Zdrowie spawacza. Na jakie choroby narażony jest spawacz?

Miejsce pracy spawacza powinno być odpowiednio wentylowane, a sam pracownik powinien dbać o ochronę oczu i ciała. Mimo to zawód spawacza ma ogromny wpływ na zdrowie, osłabia układ oddechowy i mięśniowo-szkieletowy. Może też negatywnie wpływać na słuch i wzrok. W tej grupie zawodowej pierwsze objawy chorób pojawiają się po wielu latach pracy.

Zatem, na jakie choroby narażony jest spawacz?

Najczęściej występującymi chorobami są: gorączka metaliczna, pylica płuc i astma oskrzelowa. Astma oskrzelowa najczęściej występuje u spawaczy pracujących przy różnych metodach spawania. Pylica płuc często przebiega bezobjawowo, wywołuje ją tlenek żelaza, cyny lub baru. Gorączkę metaliczną wywołują tlenki metali, a objawia się atakami kaszlu, bólem w klatce piersiowej, bólem głowy mijającym po kilku dniach – nie pozostawia szkodliwych dla organizmu konsekwencji.

Jak spawacz powinien dbać o swoje zdrowie?

Na zdrowie spawacza wpływa wiele czynników. Ważne, by wiedzieć, jak zmniejszyć ich szkodliwy wpływ na organizm. Pracownik również powinien pamiętać, by zakładać odpowiednią odzież ochronną. Wentylowanie pomieszczenia także nie jest bez znaczenia!

Spawacz może dbać o swoje zdrowie, zakładając do codziennej pracy:

  • niepalną odzież ochronną,
  • specjalne rękawice spawalnicze,
  • odpowiednie obuwie ochronne,
  • półmaskę chroniącą drogi oddechowe
  • oraz przyłbice spawalnicze chroniące twarz i oczy.

Każda część odzieży ochraniającej zdrowie spawacza powinna być zgodna z normami określanymi przez przepisy.

  • Ochrona oczu i twarzy: okulary, gogle, przyłbice spawalnicze, czy tarcza spawalnicza muszą być zgodne z normami PN-EN 175. Najlepiej by ochrona twarzy i oczu chroniła również układ oddechowy.
  • Odzież ochronna: koniecznie niepalna i luźna zgodna z normą PN-EN ISO 11611.
  • Rękawice ochronne: Muszą być zgodne z normami PN-EN 12477:2005 i jej rozszerzeniem PN-EN 12477:2005/A1:2007 oraz odpowiednie do metody spawania.
  • Obuwie ochronne: Bezwzględnie musi być odporne na działanie iskier i wszelkich odprysków. Profesjonalne obuwie spawalnicze wykonuje się z materiałów olejoodpornych, antystatycznych i antypoślizgowych. Zgodne z normą PN-EN ISO 20345.

Właściwe środki ochrony są podstawą bezpiecznej pracy. Zagrożenia na stanowisku spawacza zależą od miejsca, w jakim wykonywana jest praca, spawanych materiałów oraz metody spawania. Określenie tych czynników pomaga w doborze odpowiednich środków ochrony indywidualnej.

Badania do pracy jako spawacz

Za każdym razem podejmując nową pracę, należy wykonać badania lekarskie. Badania do pracy spawacza mają często rozszerzoną strukturę, pamiętaj więc, że muszą być wykonane jeszcze przed skierowaniem na kurs spawalniczy. Ze względu na szkodliwe warunki pracy, kandydat powinien spełniać więcej warunków niż np. pracownik biurowy. W wypadku spawacza zdrowie to podstawa. Wszelkie niepełnosprawności niestety dyskwalifikują kandydata.

Mnogość czynników i chorób, na jakie narażony jest spawacz, powoduje, że praca w tym charakterze nie jest dla każdego. Bycie spawaczem wymaga dobrego zdrowia i wytrwałości.

Jeśli jesteś właśnie taką osobą, lub chciałbyś sprawdzić się w podobnej profesji, skontaktuj się z naszym działem technicznym pod numerem +48 545 75 55 – odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania i pomożemy w doborze najlepszej oferty pracy w Holandii.

Możesz także zarejestrować się, korzystając z wygodnego formularza. Oddzwonimy do Ciebie!

Źródła:

Ddwloclawek.pl

Bhpodpodszewki.pl

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

5 nieoczywistych zalet wyjazdu do pracy do Holandii

3 min11 lipca 2024

Dlaczego warto podjąć pracę w ogrodnictwie w Holandii?

3 min11 lipca 2024

Praca dla spawacza w Holandii. Dlaczego warto?

3 min9 lipca 2024