4 min2 czerwca 2020

Praca zdalna. Jak zadbać o kondycję psychiczną pracownika?

Obecna sytuacja sprawia, że każdy z nas odczuwa lęk – boi się o zdrowie swoje i najbliższych. Żyjemy w stresie, nie znając odpowiedzi na pytanie: „co będzie jutro”. W takich warunkach często nie zastanawiamy się, jak zaistniała sytuacja wpływa na nasze zdrowie psychiczne, a to ono pozwala nam racjonalnie myśleć.

Mimo iż w Covebo pracujemy już w biurach, to wciąż wiele osób mierzy się z nową rzeczywistością – praca zdalna. Dom był (nadal jest) dla nas zwykle azylem, pozwalającym odciąć się od miejsca pracy, a zostaliśmy niejako zmuszeni połączyć te dwa aspekty naszego życia. Przeorganizowanie czasu i miejsca pracy często wiąże się z chaosem. Dlatego warto przeanalizować wszystko na chłodno, aby praca zdalna była jak najbardziej efektywna.

Praca zdalna. Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Stres nie jest dobrym doradcą

Stres i podenerwowanie nie są dobrymi doradcami w sprawach codziennych, a także tych związanych z pracą. Pamiętaj, by ograniczyć ilość przetwarzanych informacji, na temat tego, co dzieje się na świecie. Jak walczyć ze stresem w czasie pandemii koronawirusa?

  • Zapoznawaj się tylko ze sprawdzonymi i rzetelnymi informacjami,
  • Nie skupiaj myśli na tym, na co nie masz wpływu,
  • Staraj się, regularnie przypominać sobie, że nie tylko Ty znalazłeś się w tej sytuacji – rozmawiaj z rodziną, współpracownikami i znajomymi. Wspólnie wspierajcie się, wysyłając sobie motywujące maile czy śmieszne filmiki, dla rozładowania atmosfery,
  • Staraj się ćwiczyć poczucie wdzięczności – codziennie przed pójściem spać zastanów się, co w danym dniu sprawiło Ci największą radość i podziękuj za to,
  • Po przebudzeniu nadal myśl o dobrej rzeczy z dnia poprzedniego, to naładuje Cię pozytywnie na cały dzień.

praca-zdalna-jak-zadbac-o-siebie

Regularnie „ładuj baterie”

W ferworze prac domowych i zawodowych obowiązków nie zapominaj o sobie, i o tym, co sprawia Ci przyjemność. Jak zrobić sobie reset i odciąć się choć na chwilę od codzienności?

  • Po pracy włącz komedie i spędź miło czas w samotności lub z domownikami,
  • Posłuchaj ulubionej piosenki czy przeczytaj książkę – rób wszystko, co sprawia Ci radość,
  • Kiedy odczuwasz stres, weź kilka głębokich oddechów (5 sekund – wdech; 3 sekundy – wstrzymanie; 5 sekund – wydech). Praca z oddechem pozwoli Ci na nowo odnaleźć się w sytuacji i spojrzeć na nią z większym spokojem,
  • Śpij wystarczająco długo – regeneracja mózgu i całego organizmu, podczas snu, trwa od 7 do 9 godzin,

Wyłącz autopilota

Praca na home office może spowodować zaburzenie, dotychczasowego rytmu dnia, co niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Dodatkowo pracując z domu, jesteśmy bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju rozpraszacze – dzieci, pies czy wołające nas z kuchni brudne naczynia. Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w czasie pracy zdalnej? Przede wszystkim musimy odnaleźć się na nowo w tej codzienności. Zatrzymaj się zatem na chwilę i pomyśl: czego ta sytuacja od Ciebie wymaga, co właściwie chcesz osiągnąć. Znajdź sobie cel i ukierunkuj się na niego. Wykorzystaj wsparcie jakie daje Ci rodzina, przyjaciele czy współpracownicy i dąż do tego, by spełniać się zawodowo i prywatnie.

praca-zdalna-jak-pracowac

Utrzymuj stałe relacje

Nie zaniedbuj kontaktów ze znajomymi i współpracownikami. Jeśli wciąż pracujesz zdalnie, brak możliwości spotkania twarzą w twarz może być dość uciążliwy. Należy zatem wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, by utrzymywać kontakt z innymi. Pamiętaj, że nie każdy może w tym czasie liczyć na wsparcie rodziny. Wiele osób mieszka samotnie, dlatego tak ważne jest, by utrzymywać z nimi stały kontakt i dać im poczucie przyjaźni i przynależności do wspólnoty – jaką jest paczka przyjaciół, czy #dreamteam w biurze.

Jesteś pracodawcą lub managerem? Jak zadbać o komfort psychiczny pracownika w czasie pracy zdalnej?

Nie zapominajmy, że wideokonferencje czy czaty grupowe bardzo przydają się również w pracy – bieżący przepływ informacji ułatwia wzajemne wykonywanie obowiązków. Pracownicy często narzekają na brak informacji „z góry” dlatego, jeśli jesteś menagerem zespołu, ważne jest, by wszystkie bieżące informacje trafiały do pracowników z pewną częstotliwością. Dobrym rozwiązaniem jest również ustalenie stałych godzin wideokonferencji, w której uczestniczy cały zespół. Dzięki temu nikt nie czuje się pominięty i buduje to w zespole poczucie zjednoczenia.

Pamiętaj! Nowa rzeczywistość dotyka nas wszystkich, chociaż prawne obostrzenia są coraz mniej ograniczające, to w dalszym ciągu należy dbać przede wszystkim o siebie.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł polecamy również "Jak poradzić sobie ze stratą pracy".

Źródła:

https://www2.deloitte.com/

https://www.forbes.pl/

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024