4 min27 października 2021

Przyjaźń w pracy. Jak wpływa na pracę zespołową?

Mówi się, że przyjaźnie w pracy nie powinny istnieć. Teoretycznie nie powinniśmy dzielić się naszymi sekretami czy życiem prywatnym ze współpracownikami. Nie należy mieszać pracy z prywatnością, często może to zostać użyte przeciwko nam, w złej wierze. Zatem czy powinno się budować przyjaźń w miejscu pracy? Rozwijamy temat poniżej.  

Czy istnieje przyjaźń w pracy? 

Na samym początku musimy zastanowić się, czy przyjaźń w pracy jest w ogóle możliwa. W gruncie rzeczy ze współpracownikami spędzamy większą część dnia, dzielimy z nimi obowiązki i przerwy na kawę. To, dlaczego nie podzielić się z nimi czymś, co nas dręczy lub sprawiło nam radość? Wiele opinii mówi o tym, że przyjaźń w pracy nie jest szczera i ma w sobie ukryty cel. Inni jednak uważają, że przyjaźń w pracy buduje zespół i sprawia, że jest on bardziej spójny i wydajny. W końcu zaufanie i komunikacja budują atmosferę w pracy i to dwa najistotniejsze aspekty pracy zespołowej. Kto wie, może akurat dobry kontakt z koleżanką z pracy okaże się strzałem w dziesiątkę.

Jak wszystko, przyjaźń w pracy ma swoje wady i zalety. Zatem, jakie są dobre i złe strony przyjaźni w pracy? 

Zalety przyjaźni w pracy 

Zawsze warto być miłym dla innych i otaczać się przychylnymi sobie ludźmi. Posiadanie przyjaciół w pracy zmiękcza atmosferę w zespole. Czujemy się bezpieczniej i z radością myślimy o osobach, z jakimi pracujemy. Jednocześnie wpływa to pozytywnie na zaangażowanie i motywację do pracy. Zwiększa poczucie przynależności i często jest ratunkiem dla introwertyków, którzy raczej nie lubią poznawać nowych osób. Biurowi przyjaciele często motywują siebie nawzajem do podejmowania nowych wyzwań czy działań, często niezgodnych z wcześniejszym schematem.  

Przyjaciel w pracy – Wady 

Każde rozwiązanie ma swoje wady. Również przyjaźń w pracy. Trudniej jest powiedzieć bliskiej nam osobie, że nie podchodzi do swoich obowiązków z należytą starannością i powinna to zmienić, kiedy na przykład jej podejście wpływa na pracę całego zespołu. Jeśli naszym przyjacielem okaże się przełożony, możemy odczuwać presję ze strony pozostałych członków zespołu, by wpływać na decyzje lub przymykanie oka na jakieś spawy. Z innej strony możemy zostać też odrzuceni przez pozostałych współpracowników, bo w ich odczuciu wszystko zostanie przekazane przełożonemu. Trudniej również starać się o awans na to samo stanowisko z przyjacielem w pracy. Często bywa tak, że jedna ze stron odpuszcza dla dobra relacji. W takich sytuacjach motywacja do pracy znacznie maleje. 

Przyjaźnie w pracy. Na co uważać? 

Podczas poznawania nowych osób i chęci nawiązania z kimś bliskiej relacji należy zrobić mały krok w tył. Przed wyznaniem największego sekretu przyjacielowi w pracy, należy poznać daną osobę najbliżej, jak się da i upewnić się, że intencje z jej strony są dobre, a sprawy, którymi będziemy się z nią dzielić, nie wypłyną poza wąski krąg zainteresowanych.  

Przyjaźń w pracy a profesjonalizm 

Jak zostało już wspomniane w wadach przyjaźni w pracy, profesjonalizm może w tym wypadku zejść na drugi plan. Częste rozmowy w trakcie pracy na tematy niekoniecznie z nią związane odsuwają nas od działań. Z drugiej jednak strony bywa, że potrzebujemy chwili spokoju i rozmowy z przyjacielem w pracy, by nabrać większej pewności siebie i pracować z większą motywacją.  

Czy łatwo jest się przyjaźnić w pracy? 

Łatwość utrzymania relacji przyjacielskich w miejscu pracy wynika głównie z podejścia obu stron do zaistniałej zażyłości. Przyjaciel w pracy może pomóc nam w wielu kwestiach, w innych może bardzo namieszać. W związku z tym łatwość nawiązywania tego typu relacji zależy od jednostek, nie powinniśmy uogólniać tego zagadnienia.  

Dla nas najlepszym rozwiązaniem dla przyjaciół w pracy jest praca w różnych działach, by nie wchodzić sobie zbyt często w drogę i rozwijanie jej nie tylko w biurze, ale również poza budynkiem pracy.  

Jeśli szukasz nowych znajomości, chciałbyś, by atmosfera w pracy zachęcała do zawierania bliższych znajomości - aplikuj na www.covebo.pl i wyjedź do pracy w Holandii. Znajdź interesującą Cię ofertę pracy w Holandii i poznaj ludzi takich jak Ty! Nie ma na co czekać, im więcej masz wokół siebie przyjaciół, tym życie staje się radośniejsze. Jeśli masz pytania związane z ofertą pracy, zadzwoń pod +48 77 545 75 75 i zapytaj rekrutera Covebo o najlepszą dla siebie ofertę pracy w Holandii i zawieraj wiele przyjaźni w pracy. 

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Jak uzyskać jarograf? Kompletna instrukcja

4 min18 lutego 2024

Nowa stawka podstawowa 2024

2 min20 grudnia 2023

Dobre CV, czyli jakie?

4 min28 listopada 2023