3 min14 września 2021

Rozmowa kwalifikacyjna. Zakazane pytania

Co łączy owoc, imperium i piosenki? Otóż wszystkie zostały w popkulturze symbolicznie… zakazane. Pytania także mogą takie być. Co zrobić, żeby rozmowa kwalifikacyjna okazała się sukcesem? Jak radzić sobie z zakazanymi pytaniami? O tym w dalszej części.

Rozmowa kwalifikacyjna. Pytania, na które nie musisz odpowiadać

Każdy, kto starał się kiedykolwiek o pracę, z całą pewnością wie, na czym polega rozmowa kwalifikacyjna. Pytania w dużej mierze się pokrywają i są do siebie podobne. Pamiętaj jednak, że istnieje szereg takich, na które nie musisz odpowiadać. Dotyczą one sfery prywatnej bądź mogłyby godzić bezpośrednio lub pośrednio w dobre imię pracownika. Z całą pewnością należy do takich zaliczyć:

 • Czy jesteś mężatką/żonaty?
 • Jakiej jesteś orientacji seksualnej?
 • Czy masz dzieci?
 • Czy jesteś wierząca/wierzący?
 • Jakie choroby przebyłeś? Czy obecnie na coś chorujesz?

Bez wątpienia u każdego z nas inaczej przebiega rozmowa kwalifikacyjna. Zakazane pytania oznaczają, że nie musimy na nie odpowiadać, a pracodawca w ogóle nie powinien ich nam zadać. Do nas należy decyzja, czy chcemy się do nich odnieść. Decydując się na wyjazd do Holandii, także czeka Cię krótka rozmowa kwalifikacyjna, natomiast w znacznie uproszczonej formie. W Covebo stawiamy przede wszystkim na komfort i szacunek do pracownika, stąd pewność, że żadne z wymienionych powyżej pytań nie padnie. Wszystko po to, żeby praca w Holandii przyniosła Ci jak najwięcej satysfakcji.

Rozmowa kwalifikacyjna - pytania i odpowiedzi

Bez wątpienia można się odpowiednio przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Zakazane pytania już znamy, zatem skupmy się na tych, jakich można się spodziewać. O co pytają na rozmowie rekrutacyjnej? Część pytań będzie się powtarzać:

 • Dlaczego chcesz zmienić pracę?
 • Jakie masz oczekiwania finansowe?
 • W jakim stopniu znasz język angielski?
 • Czym się interesujesz?
 • Jak układała się współpraca z poprzednim pracodawcą?
 • Co uważasz za swoje mocne i słabe strony?

Z pewnością dobrze jest przygotować wcześniej odpowiedzi na pytania. Rozmowa kwalifikacyjna w większości miejsc będzie bardzo podobna i na pewno mamy duży wpływ na dalsze powodzenie rekrutacji. W Covebo zadajemy te pytania, aby praca w Holandii była dla każdego pracownika jak najbardziej komfortowa i spełniała jego oczekiwania.

Po czym poznać, że rozmowa poszła dobrze?

Skoro wiadomo już, o co pytają na rozmowie rekrutacyjnej, zastanówmy się, po czym poznać, że poszła nam ona dobrze. Bez wątpienia warto zdać się na swoje subiektywne odczucie, szczególnie kiedy nawiązało się dobry kontakt z rekruterem. Dużo na ten temat powie nam mowa ciała drugiej osoby: lekkie pochylanie w naszym kierunku i utrzymywanie kontaktu wzrokowego należy uznać za dobry znak.

Warto też zwrócić, czy nasz rozmówca, gestykulując ma otwarte dłonie, które symbolizują prawdę i szczerość. Ma to swoje korzenie już w starożytności. Oznaczało to brak broni i najprawdopodobniej dobre zamiary. Z pewnością pozytywną oznaką jest obustronny uśmiech. Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna trwała dłużej, niż było planowane, oznaczać będzie to zapewne, że wywarliśmy świetne wrażenie.

Za dobry omen należy także potraktować oprowadzenie po biurze oraz zapoznanie z nowymi współpracownikami. Sam najlepiej będziesz czuł, jak potoczyła się Twoja rozmowa kwalifikacyjna.

Poszukujesz pracy? Wystarczy wejść na stronę i sprawdzić aktualne oferty pracy w Holandii. Nie wiesz, na co się zdecydować? Wypełnij aplikację bez wybierania konkretnej oferty pracy w Holandii lub zadzwoń do Covebo na +48 77 545 75 75 i wyjedź jeszcze w ten weekend!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024