3 min9 czerwca 2022

Zalety pracy w branży automotive w Holandii. Wywiad z rekruterką Covebo

Dlaczego warto pracować jako specjalista branży automotive w Holandii? O tym opowiada Małgorzata, rekruterka Covebo i pasjonatka motoryzacji.

Małgorzato, rekrutujesz w Covebo specjalistów branży automotive. Czy mogłabyś powiedzieć trochę o rekrutacji mechaników, lakierników i blacharzy? Jak to odbywa się w Covebo?

Rekrutacja do działu automotive przebiega w łatwy i przejrzysty sposób. Moje oferty można znaleźć na stronie www.covebo.pl w zakładce Budownictwo i Technika. Przy każdej ofercie jest możliwość bezpośredniej aplikacji – zachęcam do jednoczesnego przesyłania aktualnego CV, co zdecydowanie usprawnia proces rekrutacji. Po zapoznaniu się z kandydaturą kontaktuję się telefonicznie z kandydatem, aby uzupełnić profil oraz dobrać najlepszą ofertę. Następnie przedstawiam kandydaturę w Holandii; po akceptacji przez Klienta, we współpracy z holenderskimi koordynatorami organizuję wyjazd do Niderlandów. Zajmuję się całym procesem rekrutacyjnym - od formalności, przez transport, po plan pierwszego dnia pracy - aby dostarczyć kandydatowi wszystkie niezbędne informacje i zapewnić spokojny start w nowym środowisku.

Wspomniałaś o tym, że zawarcie aktualnego CV jest istotne. Co powinno się w nim znaleźć?

Poza elementarnymi informacjami, takimi jak dane osobowe czy poziom wykształcenia, najbardziej istotne jest doświadczenie zawodowe. Przy każdym stanowisku warto w kilku punktach ująć zakres obowiązków – szczególnie wykonywane czynności specjalistyczne. Przykładowo, blacharz, podając informację o doświadczeniu w naprawach PDR automatycznie zwiększa swoje szanse na wyższe zarobki. Odbyte kursy i szkolenia również mają duże znaczenie; także te, które nie mają bezpośredniego znaczenia na danym stanowisku (np. kurs VCA). Bardzo istotne jest także posiadanie prawa jazdy – warto wyszczególnić każdą z uzyskanych kategorii.

Dodatkowo ważne jest określenie znajomości języków obcych.

Jakie mamy oferty dla naszych kandydatów? W jakich ciekawych miejscach mogą pracować?

Oferty w dziale automotive dzielą się na trzy podstawowe grupy.

Naprawy blacharsko-lakiernicze – posiadam oferty pracy na stanowiska odpowiedzialne za każdy z etapów naprawy, tj.: demontaż (oraz ponowny montaż) karoserii, blacharstwo, przygotowanie karoserii do lakierowania oraz samo lakiernictwo.

Mechanika samochodowa – oferty dla mechaników samochodów i naczep ciężarowych, oraz dla monterów naczep ciężarowych różnego typu.

Inne oferty pokrewne – piaskarz, malarz proszkowy, lakiernik przemysłowy.

Nasza baza holenderskich Klientów stale się powiększa, co daje nam dużą różnorodność zakładów oraz charakteryzujących ich profesji.

Jak oceniasz przyszłość tej branży?

Nie tylko jako rekruterka, ale również jako pasjonatka tej branży, uważam, że w automotive nadal drzemie duży potencjał. Mimo dynamicznego rozwoju technologii niektóre stanowiska będzie niezwykle ciężko zastąpić maszyną czy robotem - dlatego też w tym dziale „fach w ręku” jest bardzo ceniony. Wiedza i doświadczenie naszych pracowników przekłada się bezpośrednio na prężne prosperowanie warsztatów oraz ciągłe powiększanie ich bazy klientów.

Jakie są zalety pracy w branży automotive?

Według mnie największą zaletą rozpoczęcia pracy właśnie w tym dziale jest możliwość nabycia wiedzy i poszerzenia swoich umiejętności. Nasi Klienci są otwarci na kandydatów posiadających jedynie wykształcenie kierunkowe, bądź niewielkie doświadczenie na danym stanowisku. Podjęcie zatrudnienia w branży automotive pozwala na usystematyzowanie i rozszerzenie wiedzy, oraz nabranie umiejętności dzięki pracy pod skrzydłami doświadczonych pracowników.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby pracować w holenderskich warsztatach?

Ze względu na różnorodność ofert, jaką dysponuje Covebo Automotive, nie jest możliwe sprecyzowanie konkretnych wymagań. Każda oferta posiada wyszczególnione oczekiwania wobec kandydata, jednak przy dużym zaangażowaniu i chęciach rozwoju zawsze szukamy ofert nawet dla osób z minimalnym doświadczeniem.

Warto jednak pamiętać, że właściwe każda oferta posiada wymóg komunikatywnej znajomości języka angielskiego, aby móc swobodnie współpracować z międzynarodowymi środowiskami w warsztatach.

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024