2 min11 lutego 2021

Co to jest ABU?

ABU (Algemene Bond Uitzendondernemen) to holenderski Związek Agencji Pracy Tymczasowej. Stowarzyszenie zrzesza obecnie kilkaset agencji pośrednictwa pracy i dba o to, żeby przestrzegały one określonych zasad. Covebo jest oczywiście członkiem ABU, stosując odpowiednie postanowienia i przepisy.

Członkostwo w ABU. Co to oznacza?

Praca w Holandii to, szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń związanych z koronawirusem i Brexitem, coraz popularniejszy temat dla osób szukających zatrudnienia za granicą. Certyfikat ABU potwierdza rzetelność i wiarygodność agencji. Te wyróżniki są regularnie poddaje się kontroli, aby przestrzegać przepisów prawa. Jest to pewnego rodzaju gwarancja, że Twój pracodawca oferuje legalne zatrudnienie w Holandii.

Układ zbiorowy pracy CAO. Co określa?

CAO (układ zbiorowy pracy) to nazwa, z którą większość osób pracujących wcześniej w Królestwie Niderlandów powinna mieć już do czynienia. Co oznacza? Najprościej mówiąc, są to pewnego rodzaju zbiory umów i porozumienia wypracowane przez pracodawców i przedstawicieli pracowników, np. związki zawodowe. Nie są one zawierane bezpośrednio, ale określają ogólne postanowienia dla danej branży. Dzięki układom zbiorowym pracy (CAO) dowiesz się o:

  • Obowiązkach agencji i pracownika tymczasowego,
  • Minimalnej stawce godzinowej,
  • Dniach Świątecznych,
  • Prawach urlopowych,
  • Ubezpieczeniu.

ABU. Kodeks i karta uczciwych praktyk

Legalna agencja pracy w Holandii na pewno będzie posiadała certyfikat ABU. W związku z tym będzie poddawana niezależnym kontrolom pod kątem stosowania praw i przepisów. Powinna tym samym działać na podstawie dokumentów:

  1. Kodeks uczciwych praktyk zatrudnienia ABU dla pracowników migrujących,
  2. Karta uczciwych praktyk rekrutacyjnych ABU dla pracowników migrujących.

To właśnie z nich dowiesz się tak przydatnych informacji, jak: konieczność otrzymania umowy w Twoim języku ojczystym, koszty ubezpieczenia zdrowotnego, możliwość złożenia skargi czy obligatoryjny brak opłat za pośrednictwo w zatrudnieniu- jest to zabronione. Jeżeli więc jakaś agencja na etapie rekrutacji wymaga od Ciebie jakichś zaliczek lub datków, niech to będzie przestroga i ostrzeżenie!

Członkostwo w ABU. Dlaczego warto sprawdzić?

Rozwój technologii, a przede wszystkim Internetu sprawia, że łatwiej o nieuczciwość w cyberprzestrzeni. O tym, na co należy zwrócić uwagę przed wyjazdem, opowiadał ostatnio jeden z naszych rekruterów.

Pamiętaj, że żadna legalnie działająca agencja pracy w Holandii nie będzie wymagać od Ciebie opłat za pośrednictwo w zatrudnieniu. Jak sprawdzić członkostwo w ABU? Poprzez wyszukiwarkę agencji na stronie internetowej. Covebo oczywiście tam widnieje.

Sprawdź zatem nasze aktualne oferty pracy w Holandii lub zadzwoń pod numer 77 545 75 75, aby dowiedzieć się więcej!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca dla spawacza w Holandii – poznaj nasze oferty!

2 min12 kwietnia 2024

Pierwsze dni w Holandii. Praca w produkcji

2 min19 marca 2024

Pierwsze dni w Holandii. Praca w Technice

4 min13 marca 2024