4 min2 lutego 2021

Praca w Holandii - co trzeba wiedzieć? Odpowiada nasz rekruter

Na rynku działa obecnie mnóstwo agencji zatrudnienia, jednak nie każda jest godna zaufania. Część z nich nie działa legalnie, nie stosuje przepisów prawa holenderskiego, a jak je omijać i wybrać właściwą pisaliśmy wcześniej w artykule o zaufanej agencji zatrudnienia. Ja z kolei przedstawię, jak od strony praktycznej wygląda praca w Holandii, co trzeba wiedzieć i jak najlepiej się do niej przygotować.

Praca w Holandii - co trzeba wiedzieć? Jak wygląda praca w Holandii przez agencję

W Covebo cały proces rekrutacji skróciłbym do następującego schematu:

 • rejestracja,
 • rozmowa kwalifikacyjna,
 • dobór oferty,
 • wyjazd.

Nie będę powielał tematu, ponieważ dokładnie opisywałem to w artykule Jak wygląda rekrutacja do pracy w Covebo. 

Jak wygląda praca w Holandii? Chyba najłatwiej byłoby odpowiedzieć: „tak samo, jak w Polsce, tylko że wypłata jest w euro”. 😊 Przed wyjazdem opowiemy Ci o pracy, wyślemy opis oferty na maila, a jak będzie Ci ona odpowiadać, to możemy pomóc w zorganizowaniu wyjazdu. To naprawdę takie proste! Na miejscu w Holandii trafisz pod opiekę polskojęzycznego koordynatora, który przedstawi Ci plan pracy na najbliższe dni oraz będzie na bieżąco informował o ewentualnych zmianach.

Jak szukać pracy w Holandii?

Moja rada brzmi: zaufaj sprawdzonym agencjom, a do takich z całą stanowczością należy zaliczyć Covebo. Zwróć uwagę, od kiedy dana firma jest na rynku. Doświadczone agencje mają też ten dodatkowy atut, że współpracują z wieloma klientami, co przekłada się na mnogość ofert. Internet, mimo swoich oczywistych zalet, to także narzędzie, którego ciemną stroną używania są różne wymuszenia czy naciągnięcia. Bądź czujny! Jeżeli ktoś wymaga wcześniejszych przedpłat czy zadatków, to mogą to być oszuści.

Jak sprawdzić agencje pracy w Holandii? Potwierdź jej istnienie poprzez rządowy Rejestr Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia: http://stor.praca.gov.pl/portal/#/stronaGlowna. Postaw na doświadczenie. W Covebo wiemy nie tylko, jak szukać pracy w Holandii, ale także jak ją skutecznie znaleźć. Przekonaj się o tym sam, wchodząc na nasz profil na Facebooku, kontaktując się na nr 77 545 75 75 lub odwiedź osobiście jedno z naszych biur.

Praca w Holandii - co trzeba wiedzieć? Formalności

Ograniczyliśmy je do minimum. Zawsze powtarzam, że „czas to pieniądz”, dlatego też wystarczy kopia podpisanej umowy wysłana mailem. Oczywiście możesz także dostarczyć ją osobiście w Opolu, Kluczborku, Katowicach, Raciborzu czy Rzeszowie. Jeżeli posiadasz do tego także nieuszkodzony ważny dowód osobisty bądź paszport, to znak, że jesteś już gotowy do wyjazdu.

Co trzeba wiedzieć o Holandii? Kultura i koszty życia

Przed moim pierwszym wyjazdem zarobkowym do Kraju Tulipanów zastanawiałem się nie tylko, jak wygląda praca w Holandii, ale także, czy odnajdę się na miejscu pod względem kulturowym. To, co absolutnie wyróżnia to państwo to różnorodność etniczna, obyczajowa czy wyznaniowa oraz wszechobecna tolerancja. Będąc na miejscu, należy zatem dostosować się do panujących zasad.

Holendrzy to bardzo życzliwi i pomocni ludzie. Czy wiesz, że to właśnie obywatele Kraju Tulipanów najlepiej posługują się angielskim na świecie (z krajów nieanglojęzycznych)? Dla mnie osobiście Holandia jest miejscem absolutnie fascynującym: to kraj niewiele większy od województwa mazowieckiego, zamieszkały natomiast przez blisko 18 milionów ludzi! Oczywiście, nie samą pracą człowiek żyje. Gorąco polecam w wolny weekend udać się do stolicy, Amsterdamu, aby zwiedzić to niezwykłe, pełne zabytków i atrakcji miejsce. O tym, co warto zobaczyć w tym mieście, przeczytasz oczywiście w jednym z naszych artykułów z serii #WirtualneZwiedzanie. 

Koszty życia w Niderlandach

Myślę, że bardzo ważny punkt dla osób, które interesuje praca w Holandii. Co trzeba wiedzieć na temat kosztów życia? Jak każdy wie, obecnie w Polsce ceny są, niestety, coraz wyższe i coraz bardziej wyrównują się z tymi w Niderlandach.

Oto przykłady:

 • Bułka - 0,30 euro za sztukę;
 • Chleb - 1,20 euro za bochenek;
 • masło - 2 euro za kostkę;
 • jajka - 2,30 euro za 12 sztuk;
 • szynka - 10 euro za kilogram;
 • mięso mielone - 7 euro za kilogram;
 • filet z kurczaka - 8,50 euro za kilogram;
 • makaron - 1 euro za 0,4 kilograma;
 • ketchup - 1,40 euro za butelkę;
 • herbata - 1,50 euro za paczkę;
 • czekolada - 1 euro za opakowanie.

Praca w Holandii a praca w Polsce – różnice

Holandia to w tej chwili jeden z najatrakcyjniejszych kierunków zarobkowych dla Polaków, szczególnie po Brexicie, o czym przeczytasz w naszym tekście Wyjazd do pracy po Brexicie.

Co natomiast dzieli oba kraje? Podstawowa różnica to rodzaj holenderskiej umowy, który w Polsce nie występuje, czyli na tzw. fazy. Pierwsza, najczęściej spotykana jest na fazę A, w ramach której można przepracować 78 tygodni. Poszczególne sektory pracują też zgodnie z określonymi systemami godzin pracy: najczęściej jest to 36, 38 lub 40 godzin. Do tego ta istotna różnica, o której wspominałem wcześniej: wypłata przyjdzie w euro. 😊

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na powyższe pytania, które najczęściej zadają kandydaci. Jeżeli jesteś zatem gotowy do wyjazdu, to zadzwoń na nr 77 545 75 75, wypełnij aplikacje poprzez https://www.covebo.pl/otwarta-aplikacja/ lub napisz do nas na Facebooku!

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Praca wakacyjna za granicą. Jak szukać pracy sezonowej?

3 min28 maja 2024

Praca w Holandii na wakacje

3 min27 maja 2024

Praca po maturze? Holandia to dobry wybór

3 min20 maja 2024