4 min24 maja 2022

Jak rozpoznać podszywaczy w Internecie?

Poszukując pracy w Internecie, sprawdzamy różne źródła. Często nie poprzestajemy na dedykowanych portalach z ofertami, a także zweryfikowanych stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych. Decydujemy się szukać pracy na grupach na Facebooku, które niewątpliwie mają bardzo duży potencjał. Codziennie pojawiają się tam aktualne oferty, a kontakt między potencjalnym pracownikiem, a rekruterem jest skrócony. Wystarczy kilka kliknięć, wymiana wiadomości, aby aplikować.

Korzystając z grup w mediach społecznościowych, trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim uwaga na osoby podszywające się za pracowników biur pracy i agencji zatrudnienia! Bezpieczeństwo przede wszystkim. Podszywacze w Internecie mogą chcieć nam zaproponować pracę, a nawet wykorzystać nasze dane osobowe!

Jak rozpoznać podszywacza na grupie z ofertami pracy? Jak bezpiecznie szukać tam zatrudnienia? I przede wszystkim, jak rozpoznać ofertę Covebo na grupie? Dowiecie się w naszym artykule.

Jak rozpoznać podszywaczy w Internecie? Możesz go łatwo przejrzeć

Jednym z priorytetów agencji zatrudnienia Covebo zawsze jest bezpieczeństwo i komfort pracowników. Dlatego też reagujemy, kiedy widzimy, że ktoś próbuje wykorzystać nasz wizerunek, często kosztem pracowników. Jakiś czas temu zauważyliśmy ze smutkiem, że osoba niebędąca pracownikiem agencji zatrudnienia Covebo, wystawia oferty na grupach na Facebooku w imieniu naszego biura. Tego typu zachowania są niedopuszczalne, dlatego chcemy się od nich odciąć. Podjęliśmy już stosowne kroki w tej sprawie. Zdarzało się także, że podszywacze podający się za kierowców współpracujących z Covebo, oferowali naszym kandydatom przejazd do Holandii i pobierali zapłatę z góry. Najlepiej w takich sytuacjach od razu kontaktować się z rekruterem Covebo i sprawdzić wiarygodność danych. 

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo potencjalnych pracowników, napisaliśmy krótki poradnik o tym, jak rozpoznać podszywacza na grupach na Facebooku

Wiarygodny profil

Przede wszystkim trzeba sprawdzić profil osoby, która opublikowała ogłoszenie. Czy jest to prawdziwy człowiek? Bardzo częstą praktyką oszustów jest zakładanie fałszywych profili.

PAMIĘTAJ! Oferty pracy Covebo na grupach są publikowane tylko i wyłącznie z profili naszych rekruterów. Nasi pracownicy podpisują się imieniem i nazwiskiem, a przed ich danymi zawsze znajduje się przedrostek "Twoja rekruterka", "Twój rekruter". Masz wątpliwości, czy konto rekrutera jest prawdziwe? Na naszych profilach znajdziesz numer telefonu bezpośrednio do pracownika. Zadzwoń i sprawdź!

Jak rozpoznać podszywaczy w Internecie? Możesz łatwo sprawdzić prawdziwość ogłoszenia o pracę!

Jeśli masz wątpliwości, czy rozmawiasz z prawdziwą osobą, pracującą w biurze Covebo, zawsze możesz to sprawdzić. Sposobów jest kilka:

  • Po prostu skontaktuj się z nami, wybierając ulubioną formę (telefon, e-mail, Facebook) i zapytaj, czy oferta pracy jest prawdziwa,
  • Wejdź na stronę Covebo.pl, gdzie zawsze zamieszczamy wszystkie nasze oferty i sprawdź, czy ogłoszenie, które Cię interesuje, znajduje się w spisie ofert,
  • Wyślij nam profil osoby, która zamieściła ofertę na grupie, a my podejmiemy stosowne kroki.

Jak wygląda PRAWDZIWA oferta pracy Covebo na grupie na Facebooku?

Chcemy, aby nasi potencjalni pracownicy tymczasowi zawsze mieli pewność prawdziwości i wiarygodności ofert. Poniżej przygotowaliśmy więc krótki opis, jak będą wyglądać nasze oferty, zamieszczane na grupach na Facebooku, tak, aby nie było wątpliwości, że są one prawdziwe:

  • Przy ogłoszeniu zawsze znajdzie się link do oferty na naszej stronie tj. www.covebo.pl, na którym pojawi się formularz kontaktowy ze zdjęciem rekrutera i naszym numerem tel - zawsze sprawdź, czy po kliknięciu linku oferty znajdujesz się na stronie www.covebo.pl,
  • W przypadku ofert otwartej aplikacji, tak zwanych Open Apply, po kliknięciu znajdziemy się na stronie z formularzem kontaktowym – może ona wyglądać nieco inaczej, jednak ZAWSZE będzie umieszczona w domenie www.covebo.pl,
  • Nasze oferty zawsze wyglądają podobnie. Mają określony schemat tekstu i grafiki utrzymane w tym samym stylu. Widząc taką ofertę, możesz mieć pewność, że jest ona wiarygodna,
  • Zdarza się, że publikujemy oferty tekstowe na grupach, jednak zawsze robi to nasz pracownik - Twój Rekruter lub Twoja Rekruterka.

Pamiętaj, że podszywacze mogą nie tylko chcieć zaproponować Ci pracę wykorzystując renomę Covebo, ale również wykraść Twoje dane osobowe w celach przestępczych, dlatego też nigdy: 

  • nie wysyłaj im skanu swojego dowodu osobistego/paszportu,
  • nie podawaj wrażliwych danych,

Chroń swą prywatność!

Apelujemy przede wszystkim o czujność. Są osoby, które będą chciały wykorzystać obecną sytuację rynkową. Jeśli poszukujesz pracy „od zaraz”, zwróć się do wiarygodnego źródła i zawsze dociekaj. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpoznać wiarygodną agencję zatrudnienia, przeczytaj jeden z naszych poprzednich wpisów. 

 

Inne ciekawe posty

Zobacz inne ciekawe posty z tej kategorii

Czy wyjazd do pracy do Holandii na wakacje to dobry pomysł?

2 min13 czerwca 2024

Czy można wyjechać do pracy do Holandii w parach?

2 min13 czerwca 2024

Praca w branży CNC w Holandii - przegląd najciekawszych ofert pracy

3 min27 maja 2024